Kwota wolna od podatku w Irlandii

Pomyłka, niekompetencja czy manipulacja?

Od jakiegoś czasu (dokładniej – od czasu, kiedy sejm głosami PO i PSL odrzucił wniosek o podniesienie kwoty wolnej od podatku) w Polskich mediach pojawiają się informacje na temat wysokości kwoty wolnej od podatku w innych krajach i jak mają się one do tego, co oferuje Polska. Daje się odczuć, że mają one na celu pokazać, że kwota ta w Polsce nie jest aż taka niska, szczególnie na tle reszty Europy (mimo iż jest to kwota poniżej „minimum egzystencji”, co oznacza, że w praktyce państwo pobiera podatki od zarobków, które i tak nie wystarczają na przeżycie). Niestety, informacje tam prezentowane bardzo istotnie rozmijają się z prawdą, co zamierzam w tym wpisie udowodnić, a błędne dane – sprostować.

Jeśli nie interesują Cię wyliczenia, a jedynie sama kwota – przewiń na sam koniec tekstu. Ale naprawdę polecam poświęcić 5 minut na zrozumienie tego skąd podana kwota się wzięła.

Co nie jest prawdą?

Mógłbym wspomnieć, jak mizernie ta kwota wypada w porównaniu nawet z niektórymi krajami „trzeciego świata”, ale to nie blog o gospodarce światowej. Mógłbym skomentować urągające inteligencji oświadczenie PO dotyczące podjętej decyzji, ale to nie blog o polityce, ani tym bardziej o kabarecie. To blog o Irlandii, w związku z tym muszę „wyprostować” absurdalną informację o tym, jakoby kwota wolna od podatku w Irlandii wynosiła 1650 EUR. Choć nie należę do miłośników teorii spiskowych, to naprawdę ciężko jest mi wierzyć w „zbiorową niekompetencję” kilku portali / gazet jednocześnie, szczególnie, że niektóre z nich powołują się na współpracę z Narodowym Bankiem Polskim podczas tworzenia wspomnianych artykułów.

Ale po kolei – oto przykładowe artykuły:

 • Gazeta Wyborcza – na załączonej do artykułu mapie podana kwota to 1650 EUR.
 • Polskie Radio – „Ale są też kraje z niewysoką kwotę wolną od podatku, jak Irlandia i Holandia, gdzie wynosi ona niecałe 10 tys. zł.  I tak jest zatem kilka razy większa od naszej.”
 • TVN24Bis – „w Irlandii 6,9 tys. zł” (~1650 EUR – dop. moje)

Same „grube ryby” polskich mediów. A to pewnie nie wszystko.

Na czym polega błąd? Czy Tax Credit to nie 1650 EUR? Owszem, Tax Credit to 1650 EUR. Co wcale nie oznacza, że kwota wolna od podatku w Irlandii to 1650 EUR. Dlaczego?

Czym jest Tax Credit?

Przeczytajcie to uważnie, bo nie będę powtarzać:

Tax Credit to nie kwota wolna od podatku, tylko rodzaj ulgi podatkowej – to nie kwota, do której nie płaci się podatku, ale kwota, o którą należny podatek jest pomniejszany.

Podstawowy, Personal Tax Credit, to 1650 EUR. Co więcej, jeśli ktoś pracuje na „umowę o pracę”, to dostaje dodatkowe 1650 EUR Tax Credit, co daje razem 3300 EUR rocznie. Oznacza to, że przy 20% podatku dochodowym osoba ta musi zarobić ponad 16 500 EUR (~69 000 PLN), żeby 20% podatku od tej kwoty przekroczyło wspomniane 3300 EUR, co – w konsekwencji – oznacza wymóg zapłacenia podatku.

Prosty przykład: Zarobisz 16505 EUR? Podatek to 3301 EUR, ale od tej kwoty odlicza się właśnie Tax Credit wysokości 3300 EUR i płacisz 1 EUR podatku. Oznacza to, że to kwota 16500 EUR jest „kwotą wolną od podatku”. A 16500 EUR to – bardzo „pi razy oko” – 69000 PLN.

Na potwierdzenie – mój ulubiony kalkulator podatkowy potwierdza – dla kwoty 16 500 EUR (istotne wiersze: „Total Income” oraz „Net Tax”):

Tax Credit

I dla 16505 EUR:

Tax Credit

Jak widać w pierwszym przypadku (16 500 EUR) kwota podatku to 0 EUR. W przypadku drugim (16 505 EUR) podatek to 1 EUR.

Ile więc wynosi kwota wolna od podatku w Irlandii?

To właśnie wspomniane wyżej 16 500 EUR to kwota wolna od podatku w Irlandii, bo do tej wysokości zarobków nie płacimy podatku dochodowego. To tak proste. Dla porównania – kwota wolna od podatku w Polsce 3091 PLN, czyli – „pi razy drzwi” – 730 EUR.

Należy także pamiętać o możliwości wspólnego rozliczania się z partnerem i „przejęcie” jego Personal Tax Credit, co oznacza, że nasz Tax Credit wyniesie wtedy 4950 EUR, co przekłada się na 24 750 EUR, ale to już „inna bajka”.

Pomyłka, niekompetencja, czy manipulacja?

Czy autorzy powyższych artykułów naprawdę nie potrafili zadbać o tak prostą weryfikację swoich tekstów? Czy może tak bardzo chcieli pokazać, że kwota wolna od podatku w Polsce jest „wysoka” na tle innych państw Europejskich, że posunęli się do manipulacji licząc, że nikt nie zada sobie trudu, aby powiedzieć „sprawdzam!”? To niestety będą wiedzieć tylko oni sami, ale ja zamierzam konsekwentnie prostować tę nieprawdziwą informację. Tak więc, raz jeszcze, do znudzenia:

Kwota wolna od podatku w Irlandii to 16 500 EUR, czyli w przeliczeniu ~69 000 PLN. Dla porównania – kwota wolna od podatku w Polsce to jedynie 3091 PLN.

15 komentarzy do “Kwota wolna od podatku w Irlandii

  • Uznałem, że raz napiszę, to potem nie będę się musiał powtarzać, tylko podeślę linka ;-)
   W uznaniu mojej fatygi możesz zretweetować! ;-)

 1. Zdecydowanie na plus taki artykuł. Wytykasz błędy dziennikarzy i to pokazuje, że nawet „grube ryby” się mylą. Pytanie tylko czy celowo, czy ktoś skopiował z jakiejś strony?

 2. Super informacje, jasno i klarownie. Ja właśnie zaczynam moją przygodę z emigracją. Też gdzieś przeczytałem o tej bzdurze podawanej w PL mediach i dałem się na to złapać… i dopiero spokojne przeglądniecie http://www.revenue.ie dało mi ogląd o co chodzi.

  Jest jeden malutki błąd „nie należę to miłośników (…)” :)
  Pozdrawiam i życzę wytrwałości, a blog bardzo fajny!

 3. witam mam pytanie, czy jesli samotna osoba ma 16505 kwoty wolnej od podatku to malzenstwo z jednym dzieckiem bedzie mialo razem 33000 euro wolne od podatku czy to nie tak dziala??? bede wdzieczny za odp. pozdrawiam

  • To zależy od tego jak małżonkowie się rozliczają i czy oboje pracują, ale w wariancie „optymalnym” można tak powiedzieć.

   W dużym uproszczeniu – kwota wolna ~16k EUR wynika z dwóch „Tax Credit” (nazwijmy to umownie „ulgą podatkową”, jak pisałem w tekście wyżej): 1650 EUR Personal Tax Credit (przysługuje każdemu) oraz 1650 EUR PAYE Tax Credit (przysługuje osobom zatrudnionym na odpowiednik polskiej „umowy o pracę”; tj. nie dotyczy to np. osoby prowadzącej działalność gospodarczą).

   I teraz mamy następujące opcje:

   • w przypadku małżeństwa, gdzie dwie osoby pracują, każda z nich ma swoje 3300 EUR Tax Credit – można więc powiedzieć, że razem mają 6600 EUR Tax Credit (aczkolwiek jest on liczony dla każdego z nich osobno – jeśli któreś z nich np. pracuje na pół etatu i nie zarabia ponad 16k EUR, to „niewykorzystana” ulga nie przechodzi na partnera)
   • w przypadku małżeństwa, gdzie tylko jedna osoba pracuje, jeśli małżonkowie rozliczają się razem (warunek konieczny!), pracujący małżonek może „przejąć” Personal Tax Credit partnera (czyli 1650 EUR), co daje mu łącznie 4950 EUR, co przekłada się na – mniej więcej – 25k EUR kwoty wolnej; dodatkowo, jeśli niepracująca osoba zajmuje się w domu dzieckiem, to można uzyskać dodatkowo kolejne 800 EUR rocznie Tax Credit (Home Carer Tax Credit), co jeszcze powiększa podaną kwotę

   Zaznaczam, że to co napisałem to wersja uproszczona – nie uwzględnia np. składek PRSI czy USC. Polecam pobawić się kalkulatorem na stronie Deloitte i „potestować” samemu różne warianty, żeby zobaczyć jak to wszystko dokładnie wygląda:

   http://services.deloitte.ie/tc/Default.aspx

 4. Zgadzam sie z Toba, ze jest mnostwo manipulacji w polskich mediach. Jakis czas temu bylem umowiony na wywiad z dziennikarzem GW. Gdy dowiedzieli sie, jak male podatki placi sie w Irlandii od niskich pensji, to odwolali caly artykul :)

  Czyzby chcieli pisac tylko o tym, co im pasuje pod teze?

 5. A to ciekawe, bo przeglądając źródła o kwocie wolnej, właśnie to Irlandia była pokazana jako kraj o niskiej uldze podatkowej. Teraz już wiem jak rzetelne są te informacje… Bardzo fajny i merytoryczny wpis.

 6. hej, dzięki za artykuł, bardzo fajnie wszystko wyjaśnione. Mam pytanie, przyjechałam do Irlandii tylko na 2 miesiące i łącznie zarobie około 2000 euro. Jestem studentką, przyjechałam tylko na wakacje i nie mam (oraz do końca roku 2016 nie będę miała) żadnych innych dochodów w Polsce ani w żadnym innym kraju. Skoro odprowadzany podatek jest mniejszy niż wspomniane 1650 euro, czy powinnam dostać zwrot całości podatku? Czy mógłbyś wyjaśnić różnicę pomiędzy P45 i P60?

  • Niestety z własnego doświadczenia nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie, ale na logikę całość Twojego dochodu zmieści się w kwocie wolnej od podatku, więc na „chłopski rozum” powinnaś dostać zwrot całości.

   Co do drugiego pytania, to w skrócie:

   • P45 to dokument dotyczący Twoich zarobków i zapłaconych podatków, który dostajesz od pracodawcy na koniec pracy, i który zanosisz do kolejnego pracodawcy. Na tej podstawie może on naliczyć Ci „prawidłowy” podatek i składki, biorąc pod uwagę to, co już zapłaciłaś u poprzedniego pracodawcy.
   • P60 to coś jak Polski PIT, który dostajesz od pracodawcy na koniec roku podatkowego – na jego podstawie rozliczasz się ze skarbówką. Także zawiera informację o pensji, podatkach i zapłaconych składkach.

   Więcej informacji: P45 vs. P60

 7. Podatek od dochodów osobistych (Personal Income Tax – PIT) – w Irlandii obowiązują 2 stawki podatku PIT
  20% i 40%. W zależności od sytuacji rodzinnej podatnika obowiązują następujące progi podatkowe:
  osoba samotna nieutrzymująca innych osób, ma kwotę wolną 16.500 EUR, płaci 20% podatku od dochodu
  od 16.500 do 33.800 EUR, a od nadwyżki 40%;
  osoba samotnie wychowująca dzieci ma kwotę wolną 24.750 EUR, płaci 20% podatku od dochodu od
  24.750 do 37.800 EUR, a od nadwyżki 40%;
  małżeństwo, w którym 1 osoba uzyskuje dochód ma kwotę wolną 24.750 EUR, płaci 20% podatku od
  dochodu od 24.750 do 42.800 EUR, a od nadwyżki 40%;
  małżeństwo, w którym oboje uzyskują dochód ma kwotę wolną 33.800 EUR, płaci 20% podatku od
  dochodu od 33.800 do 67.600 EUR, a od nadwyżki 40%.
  Tak wyliczony podatek dochodowy można jeszcze skorygować o ulgę podatkową z tytułu kosztów wynajmu
  mieszkania, wieku, kosztów edukacji czy też posiadania niepełnosprawnych dzieci.
  Osoby długotrwale bezrobotne (min. 12 miesięcy) rozpoczynające działalność gospodarczą mogą zostać
  zwolnione z podatku dochodowego na okres do dwóch lat (kwota nieprzekraczająca 40.000 EUR rocznie).
  Podatek od dochodów spółek (Corporate Income Tax – CIT) – stawka podstawowa wynosi 12,5%.
  Podwyższona do 25% stawka CIT dotyczy dochodów osiąganych z operacji finansowych np. od zysków z
  inwestycji. Nowo powstałe spółki mogą być zwolnione z obowiązku płacenia podatku dochodowego przez okres 3
  lat, o ile ich zobowiązania podatkowe nie przekroczą rocznie kwoty 40 tys. EUR. Zwolnienia nie dotyczą firm
  usługowych i zajmujących się eksploatacją surowców.Wpłaty z tytułu ubezpieczenia społecznego
  (Universal Social Charge – USC). Jest to obowiązkowe
  ubezpieczenie płacone przez pracowników łączące w sobie 2 elementy: ubezpieczenia zdrowotnego oraz
  ubezpieczenia socjalnego. Podatek ten zastąpił stosowane przedtem Income Levy oraz Health Levy. Obowiązek
  odprowadzania składek z tego tytułu dotyczy również osób samozatrudniajacych się, czyli prowadzących
  jednoosobową działalność gospodarczą (sole trader). USC nalicza się progresywnie. W 2017 r. stawki USC
  wynoszą:
  0,5% przy dochodach pomiędzy 0 i 12.012 EUR;
  2,5% przy dochodach pomiędzy 12.012 EUR i 18.772 EUR. Stawka ta odnosi się też do dochodów poniżej
  60.000 EUR w przypadku osób powyżej 70. roku życia oraz posiadaczy karty medycznej (Medical Card);
  5% przy dochodach pomiędzy 18.772 EUR i 70.044 EUR.
  8% przy dochodach przekraczających 70.044 EUR.
  11% dla osób samozatrudnionych przy dochodach powyżej 100.000 EUR.
  Dla przykładu: osoba zarabiająca rocznie 25 tys. EUR w 2017 r. zapłaci składkę USC w wysokości 0,5% od
  pierwszych 12.012 EUR, 2,5% od kwoty powyżej 12.012 do 18.772 EUR i 5% od pozostałej części dochodu.
  USC nie obejmuje:
  osób, których dochód roczny nie przekracza 13.000 EUR;
  osób, które pobierają zasiłki;
  dochodów objętych wyłącznie podatkiem od dochodów z depozytów bankowych (D.I.R.T.). To chyba wyczerpuje wszelkie wątpliwości…..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *