Koniec darmowej wody!

Nastał ten dzień! Jakiś czas temu dostaliśmy pismo z Irish Water z prośbą o rejestrację (pocztą lub internetem), no to grzecznie się zarejestrowaliśmy – pierwszy rachunek już w styczniu!

O ile mi wiadomo, przez jakiś czas na opłaty za wodę będzie nałożony “limit”, dzięki czemu – niezależnie od realnego zużycia – ludzie będą mogli ocenić ile wody potrzebują i rozsądniej zaplanować nową pozycję w budżecie domowym. Limit prawdopodobnie wyniesie ok. 300 EUR rocznie (25 EUR miesięcznie). W przypadku osób, które nie zarejestrują się w Irish Water opłata ryczałtowa ma wynieść 424 EUR rocznie.

Docelowo każdej rodzinie będzie przysługiwać pewna ilość wody “zwolniona z opłat” – będzie ona zależna od ilości domowników, z naciskiem na ilość dzieci.

Tak to wygląda w skrócie – zobaczymy jak będzie wyglądać w praktyce.

Swoją drogą, niesamowite jest jak wielkie kontrowersje budzą tu opłaty za wodę – do tego stopnia, że w niektórych dzielnicach dochodzi do protestów kończących się starciami z Gardą (policją). Przeświadczenie o tym, że darmowy dostęp do wody (filtrowanej, zdatnej do picia wody z kranu, a nie deszczówki!) jest podstawowym ludzkim prawem jest wśród Irlandczyków ogromne.

1 komentarz do “Koniec darmowej wody!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *