Czyli European Health Insurance Card lub Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jeśli ktoś nie wie, zapewnia ona darmowe świadczenia medyczne na terenie Unii Europejskiej (oraz zapewne Szwajcarii i Norwegii), w sytuacji kiedy zdarzy nam się niespodziewanie zaniemóc podczas jakiegoś wyjazdu.
Warto wyrobić choćby po to, żeby raz na jakiś czas wrócić bez stresu do Polski – w końcu nie mamy tam już ubezpieczenia. Formalności wielu nie ma, bo opcje są dwie:
- Formularz on-line
Jeśli HSE ma już nasze dane, to wystarczy skorzystać z formularza internetowego, którego wypełnienie zajmuje 3 minuty. Szybko, sprawnie i przyjemnie. Niestety, najprawdopodobniej HSE nie będzie miał naszych danych (zakładam, że przyjechaliśmy do Irlandii niedawno), w związku z czym nie jest to rozwiązanie, z którego będziemy mogli skorzystać. - Formularz papierowy
W drugim wariancie korzystamy z wersji “klasycznej”, papierowej i dołączamy wydrukowany ostatni “payslip” (ja nie załączyłem i dostałem odpowiedź z prośbą o jego dosłanie). Odpowiedni druk do wypełnienia można znaleźć na stronie HSE. Formularz należy wysłać do HSE, do którego przynależymy. Informację na ten temat znajdziemy tutaj: Local HSE Offices.
Kartę możemy wyrobić dla każdego członka rodziny, który ma swój numer PPS. Karta wydawana jest na cztery lata (w Polsce na pół roku).
Wydanie i doręczenie karty może zająć dłuższą chwilę, więc warto zaplanować je z wyprzedzeniem – w moim wypadku było to prawie 6 tygodni, z czego ok. półtora tygodnia minęło od momentu wysłania wniosku do otrzymania pierwszej odpowiedzi z prośbą o dosłanie payslip’a, kolejne 3 do czasu, aż się znudziłem czekaniem i zadzwoniłem do HSE z pytaniem co z moją kartą (powiedzieli, że wysłali dzień wcześniej), a potem jeszcze półtora tygodnia do czasu, kiedy obie karty w końcu otrzymałem. Co ciekawe, choć karty (moja i żony) zostały wysłane tego samego dnia, dotarły do mnie w dwudniowym odstępie czasu ;-)
Pamiętajcie, że karta jest DARMOWA i dostępna dla każdego, kto jest w Irlandii na stałe (o tym jak potwierdzić status “rezydenta” kiedyś już pisałem)!
1 komentarz do “EHIC, czyli irlandzki EKUZ”