Dzień Wolności Podatkowej

Radosna wieść w Polskiej prasie – od jutra Polacy pracują na siebie! 14 czerwca to w 2014 roku dzień, od którego statystyczny Polak – po przeszło 5 miesiącach zarabiania na podatki, ZUS i inne obciążenia fundowane nam przez państwo – wreszcie zaczyna wkładać pieniądze do własnej kieszeni. Krótko? Długo? Rzecz względna, dlatego porównajmy to z Irlandią.

Otóż do danych z 2014 roku nie udało mi się dogrzebać, podobnie jak do tych z 2013 i 2012. W mniej lub bardziej “oficjalnych” raportach, które na szybko udało mi się znaleźć z pomocą Google, jako ostatni pojawia się rok 2011 – wystarczy. A co z tego raportu wynika? Wynika, że Irlandzki Dzień Wolności Podatkowej najprawdopodobniej w tym roku przegapiłem, bo jeśli 3 lata temu przypadał on na 10 maja, to zgaduję, że i w tym roku miał on miejsce raczej w maju, niż w czerwcu i raczej bliżej połowy, niż końca. Co ciekawe, rok wcześniej przypadał on jeszcze wcześniej, bo 27 kwietnia.

Miesiąc różnicy, plus minus. Mieć jedną miesięczną pensję, a nie mieć. Mało? Dużo? Proponuję, by każdy sam sobie odpowiedział na to pytanie.

Wspomniany Raport

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *