Ciąża w Irlandii – cz. 7: Dwie Kolejne Wizyty u GP

Tradycyjnie – żona ma głos:

Kolejne dwie wizyty u GP

34 tydzień ciąży to kolejna wizyta u GP, ale zaskoczeniem jest, że przyjmuje pielęgniarka i “ładuje” nam dwie szczepionki nawet nie zbadawszy nas uprzednio – jedną na krztusiec i jedną na grypę. Trzeba zapłacić 5 EUR za sztukę – to opłata za zrobienie zastrzyku, sama szczepionka jest darmowa. Prócz tego – mocz, ciśnienie oraz zbadanie serca płodu i pomacanie po brzuchu przez lekarza.

36 tydzień ciąży to w moim przypadku znów GP i znów standardowe badanie (mocz, ciśnienie, serce dziecka, brzuch), od 36 do 42 tygodnia ciąży w Irlandii co tydzień należy chodzić do kontroli – tak na wszelki wypadek.

2 komentarze do “Ciąża w Irlandii – cz. 7: Dwie Kolejne Wizyty u GP

 1. „Trzeba zapłacić 5 EUR za sztukę – to opłata za zrobienie zastrzyku”

  Oj, daliście się zrobić w konia na 10E:) Opieka medyczna kobiet w ciąży jest kompletnie za darmo i nie ma ani jednej drobnej opłaty za robienie zastrzyków. Poza tym nie musieliście się zgadzać na szczepienie w trakcie ciąży – nie jest obowiązkowe, a jedynie zalecane :)

  • Na szczepienie się zgodziliśmy, więc to nie problem. 10 EUR też nie boli, ale ciekawe jest to, co piszesz – dzięki za komentarz.

   Sprawdziłem teraz jak to wygląda i przyznam, że nie udało mi się znaleźć informacji o darmowym szczepieniu (ostatnia wzmianka to artykuł w The Independent z 2010 roku), natomiast znalazłem to: Information for Pregnant women 2014/2015. Wynika z tego, że szczepionka jest darmowa dla ciężarnych w „grupie ryzyka” oraz dla posiadaczy „Medical Card” or „Doctor Only Card”, natomiast w pozostałych przypadkach może zostać pobrana „consultation fee”.

   Tak więc ja dalej nie mam odpowiedzi – masz może jakieś „oficjalne” źródło, które mówi o koszcie szczepienia (lub jego braku)? Dobrze by było wyjaśnić tę kwestię :-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *