Ciąża w Irlandii – cz. 12: Birth Certificate

Nie do końca już ciąża, ale temat blisko z ciążą związany, więc pomyślałem, że warto krótko napisać „co i jak”. Tym razem nie pisze żona, bo na misję zdobycia papierka zostałem wysłany ja.

Birth Certificate (czy też po prostu Akt Urodzenia) można uzyskać od ręki pod tym adresem.

Civil Registration Service,
Joyce House,
8/11 Lombard Street East,
Dublin 2.

Adresy biur w innych miastach można znaleźć pod tym adresem.

Niestety, jeśli ktoś lubi polegać na Google Maps, to się rozczaruje, bo marker na mapie wskazuje kompletnie złe miejsce. Poniższa mapa pokazuje to, co „twierdzi” Google, wraz z naniesioną przeze mnie prawidłową lokalizacją budynku, oznaczoną na zielono.

birth-certificate-map

Co więcej, nawet trafiając pod właściwy adres, nie trafimy we właściwe miejsce – choć budynek jest „podpisany” w widoczny sposób, to pan ze stróżówki szybko wyjaśni nam, że to tak naprawdę inne miejsce, i że wejście znajduje się w bramie obok. Ponownie załączam „pomoc” – tym razem w postaci zrzutu z Google Street View wraz z oznaczoną zieloną strzałką bramą, w którą trzeba wejść.

birth-certificate-entrance

Tyle pisania, a nawet nie jesteśmy jeszcze w urzędzie… Na szczęście potem jest już z górki.

O godzinie 9:30 urząd był pusty – byłem drugim petentem, z czego pierwszy był już w trakcie załatwiania swoich spraw. Podałem datę urodzenia dziecka i nazwisko, po czym dostałem do wypełnienia krótki formularz. Po ok. 10 minutach przyszła urzędniczka i poprosiła mnie do pokoju. Tam zadała parę pytań potrzebnych do Birth Certificate – m.in. pytała o zawód mój i żony. Na koniec podpisałem się i zostałem poinformowany, że dokument będzie gotowy za kilka minut.

Po wyjściu z pokoju nie zdążyłem usiąść w poczekali, kiedy zostałem zawołany po odbiór. Szybka płatność (20 EUR; gotówka lub karta) i miałem w rękach kopertę z aktem urodzenia. Koniec. Cała operacja zajęła kilkanaście, może 20 minut. Dla porównania – mniej więcej drugie tyle zajęło mi znalezienie budynku.

Około tygodnia później pocztą otrzymamy PPS dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *