Dzień Wolności Podatkowej

Radosna wieść w Polskiej prasie – od jutra Polacy pracują na siebie! 14 czerwca to w 2014 roku dzień, od którego statystyczny Polak – po przeszło 5 miesiącach zarabiania na podatki, ZUS i inne obciążenia fundowane nam przez państwo – wreszcie zaczyna wkładać pieniądze do własnej kieszeni. Krótko? Długo? Rzecz względna, dlatego porównajmy to z Irlandią.

Otóż do danych z 2014 roku nie udało mi się dogrzebać, podobnie jak do tych z 2013 i 2012. W mniej lub bardziej “oficjalnych” raportach, które na szybko udało mi się znaleźć z pomocą Google, jako ostatni pojawia się rok 2011 – wystarczy. A co z tego raportu wynika? Wynika, że Irlandzki Dzień Wolności Podatkowej najprawdopodobniej w tym roku przegapiłem, bo jeśli 3 lata temu przypadał on na 10 maja, to zgaduję, że i w tym roku miał on miejsce raczej w maju, niż w czerwcu i raczej bliżej połowy, niż końca. Co ciekawe, rok wcześniej przypadał on jeszcze wcześniej, bo 27 kwietnia.

Miesiąc różnicy, plus minus. Mieć jedną miesięczną pensję, a nie mieć. Mało? Dużo? Proponuję, by każdy sam sobie odpowiedział na to pytanie.

Wspomniany Raport

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *